7. Grow the sport

Jak už Přemek psal ve své diplomové práci, discgolf je zapotřebí rozvíjet komplexně. Nestačí stavět hřiště a prodávat disky…

Bylo potřeba to všechno tak nějak vzít za správný konec. Podle finského vzoru jsme rychle pochopili, že jedním z klíčových prvků discgolfového rozvoje jsou velké (ty největší) discgolfové turnaje. Právě pomocí nich můžeme přitáhnout nové hráče, diváky, média a ve výsledku i sponzory. Hned v roce 2013 jsme proto uspořádali Konopiště Open a do roku 2018 jej pořádali každoročně, rok od roku větší. Mistrovství republiky, první PDGA B turnaj v ČR, první EuroTour v ČR, Disc Golf World Tour, druhá Disc Golf World Tour a v roce 2018 i PDGA Major. Letos (2019) jsme si dali pauzu, protože nás příští rok čeká ještě větší akce – Mistrovství Evropy a zároveň Mistrovství Evropy masterů na Konopišti

Při příležitosti zahájení druhého ročníku Konopiště Open jsme taky představili Albatros Team, který spojoval talentované, šikovné discgolfisty s tím správným přístupem k našemu sportu. Proč? Protože nestačí dělat velké turnaje, důležité je taky vychovávat velké hráče. Takové, kteří budou discgolf v ČR posouvat dopředu a reprezentovat nás jak tady, tak i v zahraničí. Díky úspěchu Bohdana Bílka na Mistrovství Evropy 2018 se discgolf dostal do sportovních zpráv v rámci hlavní zpravodajské relace, takže se o něm dozvědělo hezkých pár set tisíc nových lidí.

Po pár letech nám ale došlo, že dělat velké turnaje přece nestačí. Na velkých turnajích se zaměřujeme na média, profesionalitu a svět. Ale ztrácíme přitom kontakt s vámi – českými discgolfisty. Hledali jsme proto řešení a přišli s HrajDiscgolf Tour letní i zimní. Pochopili jsme totiž, že PDGA Major není akce pro každého a spousta lidí se sice přijde ráda podívat, ale taky si ráda zahraje na něčem menším. V rámci HrajDiscgolf Tour jsme tradičně objížděli nejnovější discgolfová hřiště a pořádali jednodenní turnaje s discgolfovými akademiemi.

V průběhu let jsme taky založili discgolfový program pro kluby – jelikož si uvědomujeme jejich obrovskou důležitost pro rozvoj, stali se certifikovanými školiteli instruktorů discgolfu, uspořádali soutěž Jamka roku 2014, já jsem 3 měsíce pracoval v americké Kalifornii pro Discmanii, kde jsem nabral spoustu znalostí i zkušeností a tak nějak jsme tu naši milovanou discgolfovou kuličku tlačili dál a dál. Postupně se k nám začali přidávat další nadšenci, lidi, kteří milují discgolf a tlačí jej dopředu každý svým vlastním způsobem. Někteří pracují na sobě a snaží se být co možná nejlepšími discgolfisty (podobně jako Paul McBeth), druzí pořádají turnaje, další učí discgolf, jiní trénují, někteří píší články, další připravují weby, vedou discgolfové asociace, předsedají klubům, prodávají disky či staví discgolfová hřiště. Práce vás všech si nesmírně vážíme, jelikož si uvědomujeme její důležitost pro rozvoj discgolfu a ten je přecijen i naším ultimátním cílem. 

Chceme z discgolfu udělat český národní sport.

 

Krystof